Mesaj gönder
tamam
Qingdao Yilan Cable Co., Ltd. 86-- 18724796885 atwood.lee@hold-one.com
Haberler Teklif Alın
Ana sayfa - Haberler - Kablo çekme tel çekme temel prensibi

Kablo çekme tel çekme temel prensibi

January 20, 2020
1. tel germe
Telin gerilmesi, tel boşluğunun kesiti azaltmak ve uzunluğu arttırmak için belirli bir çekme kuvveti altında kalıp deliği tarafından plastik olarak deforme edildiği bir basınç işleme yöntemini ifade eder.


2. germe özellikleri
(1) Gerilmiş tel nispeten hassas bir boyuta sahiptir, yüzey pürüzsüzdür ve enine kesit şekli değiştirilebilir.
(2) Büyük uzunluk ve çeşitli çaplarda telleri gerebilir.
(3) Temelde soğuk işlemede, çizim işlemi, kalıp ve ekipman basittir ve üretim verimliliği yüksektir.

(4) Çekme enerjisi tüketimi büyüktür ve deformasyon sınırlıdır.

3. germe prensibi
Germe, bir dizi basınç işlemedir. Çok az toz üretmeye ek olarak, germe işlemi sırasında hacim çok az değişir, bu nedenle germe öncesi ve sonrası metalin hacmi büyük ölçüde eşittir.


4. Gerilmeyi etkileyen faktörler
(1) Bakır ve alüminyum çubuk (tel) malzemeler. Diğer koşullar aynı olduğunda, çekilmiş bakır telin çekme mukavemeti çekilmiş alüminyum telinkinden daha büyüktür ve çekilmiş alüminyum tel kolayca kırılır, bu nedenle alüminyum tel çekilirken daha büyük bir güvenlik faktörü alınmalıdır.
(2) Malzemenin gerilme mukavemeti. Malzemenin kimyasal bileşimi, perdahlama işlemi, vb. Gibi malzemelerin gerilme mukavemeti için birçok faktör vardır ve gerilme mukavemeti yüksek olduğunda gerilme mukavemeti yüksektir.
(3) Deformasyon derecesi. Deformasyon derecesi ne kadar büyük olursa, kalıp deliğinin deformasyon bölümünün uzunluğu o kadar uzun olur, böylece kalıp deliğinin tele karşı pozitif basıncı artar, sürtünme kuvveti de artar ve gerilme kuvveti de artar.
(4) Tel ile kalıp deliği arasındaki sürtünme katsayısı. Sürtünme katsayısı ne kadar büyük olursa, çekme kuvveti o kadar büyük olur. Sürtünme katsayısı tel ve kalıp malzemesinin bitişi, yağlayıcı bileşimi ve miktarı ile belirlenir.
(5) Çalışma alanının boyutu ve şekli ve tel kalıp deliğinin boyutlandırma alanı. Boyutlandırma bölgesi ne kadar büyük olursa, çekme kuvveti de o kadar büyük olur.
(6) Tel kalıbın konumu. Tel kalıbın yanlış yerleştirilmesi veya kalıp tabanının eğilmesi de gerilme kuvvetini arttırır. Ayrıca tel çapı ve yüzey kalitesi standartlara uygun değildir.
(7) Dış faktörler. Tel düz değildir, tel çekme sürecinde telin titremesi ve tel serbest bırakma direnci çekme kuvvetini artıracaktır.